Ktoré vonkajšie žalúzie sú najviac odolné voči vetru?

Najviac odolné sú žalúzie S-90, vydržia silu vetra do 90 km/hod. Aj tu však odporúčame vybaviť žalúziu veterným snímačom, ktorý vytiahne žalúziu pri prekročení sily vetra nad bezpečný limit.

Aká je údržba vonkajších žalúzií?

Vonkajšie žalúzie si nevyžadujú špeciálnu údržbu. Všetky pohyblivé časti sú samomazacie. Varovanie: nepoužívajte žiadne mazacie tuky! Na čistenie používajte len vodu so saponátovými prostriedkami. Nikdy nepožívajte abrazívne prostriedky!

Ako sa správajú vonkajšie žalúzie a rolety v zime?

Pri mrazoch a námrazách v zimnom období skontrolujte pred manipuláciou, či nie je spodný profil alebo vodiace kolíky lamiel primrznuté k vodiacim profilom alebo k parapete. Námrazu opatrne odstráňte, inak môže dôjsť k poškodeniu žalúzie.

Je markíza odolná aj voči dažďu?

Nami dodávané markízy s vysokokvalitnými látky od firmy SATLER odolajú bežnej dažďovej prehánke cca do ½ hod. Pri novej markíze sa môže stať, že voda ľahko prekvapkáva v švoch. Táto netesnosť je dočasná a látka sa do cca 30 dní utiahne okolo nití a zacelí stehy.

Stratia sa naprogramované dáta pri výpadku elektriny a ako sa správajú elektrické pohony?

V prípade výpadku prúdu pohon zostane v rovnakej pozícii a stave, v ktorom bol pred výpadkom napájania. Naprogramované dáta sa z pohonu nestratia a sú stále uložené v pamäti pohonu. Ich samovoľné zmiznutie nie je pri štandardných prevádzkových podmienkach možné.

Ako sa čistia lamely vertikálnych žalúzií?

Všetky lamely sú antistaticky upravené a v bežných podmienkach ostávajú nemenné 4-5 rokov. Pri výraznom znečistení len niektorých lamiel máte možnosť ich výmeny. Čistenie zabezpečujú tiež špecializované firmy, ktoré ich čistia ultrazvukom.

Roztrhla som retiazku na horizontálnej žalúzii. Čo mám robiť?

Pri horizontálnych žalúziách môže dôjsť nesprávnou manipuláciou k rozpojeniu retiazky v jej spojke a jej následnému vytiahnutiu z ovládacieho mechanizmu. Opravu zverte odborníkovi. Upozorňujeme zákazníkov na nutnosť ovládania žalúzie pod takým uhlom, ktorý kladie najmenší odpor v mieste vyústenia retiazky zo žalúzie. Ďalšou vadou môže byť krivý chod žalúzie. Táto vada môže vzniknúť aj vďaka neodbornej montáži so strany zákazníka. V tomto prípade je potrebné, aby textilná páska textband, ktorá zaisťuje chod žalúzie bola vždy v ťahu. Inými slovami nie je vhodné napr. priväzovať spodný profil žalúzie tak, aby sa páska nadmerne uvoľňovala.

Aké žalúzie je vhodné montovať do vlhkých priestorov (do kúpeľní a k bazénom)?

V tomto prípade je potrebné vyberať interiérové žalúzie nielen s hliníkovými lamelami, ale aj s nosnými hliníkovými profilmi. Ďalšou dobrou aj keď finančne náročnejšou voľbou sú bambusové žalúzie.

Sú vonkajšie žalúzie a rolety dlhodobo odolné voči poveternostným vplyvom?

Komponenty vonkajších žalúzií a roliet sú vyrobené z materiálov, ktoré sú dlhodobo testované proti poveternostným vplyvom. Lamely sú z hliníkových zliatin, ošetrené špeciálnym lakom. Krycie plechy a boxy sú buď z pozinkovaných plechov alebo z hliníka. Rebríčky a textilné pásky sú vyrábané z vysoko odolných textilných materiálov testovaných pre extrémne exteriérové podmienky.

Pre ktoré vonkajšie rolety sa mám rozhodnúť? PVC alebo hliník?

Odporúčame jednoznačne hliníkové rolety. Aj keď prvotná investícia je vyššia, majú neporovnateľne dlhšiu životnosť pri zachovaní pôvodného vzhľadu. Hliníkové lamely sú navyše vyplnené polyuretánovou penou, ktorá mnohonásobne zvyšuje ich tepelnoizolačné a akustické vlastnosti.

Zvýšim zabezpečenie bytu pred zlodejmi namontovaním Al rolety?

Vonkajšia roleta je dodatočný zabezpečujúci prvok už v základnej verzii. Jeho účinok môžeme podstatne zvýšiť napr. doplnením rolety o perovú poistku, ktorá zablokuje roletu pri pokuse o jej násilné nadvihnutie z exteriéru. Jednoduchým, ale účinným zabezpečením je uzamykací mechanizmus v spodnej záťažovej lište.

Je výrazný rozdiel v cene Al roliet na motor pri ovládaní na vypínač a diaľkové ovládanie?

Áno, cena roliet pri diaľkovom ovládaní je vyššia nielen o ovládač, ale aj o drahší typ motorov – motory s integrovaným prijímačom.

Prečo odporúčate markízy s elektrickým pohonom na diaľkové ovládanie?

Motorový pohon má nezastupiteľnú funkciu hlavne pri väčších terasovým či záhradných markízach. Nielenže zvyšuje komfort ovládania markízy, ale dovoľuje (pri motoroch s diaľkovým ovládaním) priradiť veterné alebo otrasové senzory, ktoré zvinú markízu a ochránia ju pred silným vetrom.

Čo mám urobiť so sieťkami proti hmyzu v zime?

Pevné okenné a dverové sieťky nemusíte v zime demontovať. Ich sezónnym odstránením však zvyšujete ich životnosť. Najodolnejšími komponentami sú vybavené tzv. samonavíjacie sieťky a sieťky PLISSE.

Nenašli ste to čo ste hľadali? Napíšte nám!

Návrat hore